Zespół wokalny ZNICZKA powstał we wrześniu 1995 roku przy Zespole Szkół Z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. W jego skład weszły wówczas uczennice klas I-III liceum, a opiekunem artystycznym została pani Bożena Lewczuk. Od początku istnienia zespół aktywnie włącza się w życie szkolne, uczestnicząc w różnych uroczystościach.

Nazwę ZNICZKA zespół przyjął nieco później, w 1998 roku, po opublikowaniu w gazecie „Niwa” artykułu pani Ady Czeczugi, w którym to autorka użyła tytułu piosenki jako nazwy grupy.
Pierwszy publiczny występ ZNICZKI odbył się na Festiwalu Piosenki Białoruskiej w 1996 roku w Białymstoku, gdzie zespół został laureatem II miejsca eliminacji centralnych. Od tego czasu zespół co roku zostaje laureatem tegoż festiwalu.

W 1998 roku zespół otrzymał Puchar Premiera – Włodzimierza Cimoszewicza, a także nagrodę Radia Białystok – sesję nagraniową w Studiu Rembrandt. Dzięki tej nagrodzie ZNICZKA wydała swoją pierwszą kasetę „ Szczasliwy walsok”.

W 1999 roku ZNICZKA zadebiutowała na Festiwalu „Jesień Bardów”, organizowanym w Bielsku Podlaskim.

W 2001 roku dzięki wygraniu w Konkursie Małych Grantów, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś, zespół otrzymał środki na nagranie i wydanie swojej drugiej kasety, która ukazała się w maju 2002 roku.

We wrześniu 2000 roku ZNICZKA obchodziła 5-lecie swojego istnienia. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert w Hajnowskim Domu Kultury. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, rodzice, a także byłe członkinie zespołu ZNICZKA.
Od początku działalności Zniczki w zespole pojawiały się solistki : Marta Gredel, Ilona Karpiuk, Małgorzata Karpiuk. Zajmowały one czołowe miejsca w różnych konkursach, a szczególnie w Festiwalu Piosenki Białoruskiej.

Zespół Zniczka aktywnie działa w szkole, bierze udział w uroczystościach miejskich, występował na Festiwalu Mniejszości Narodowych w Gdańsku, na Spotkaniach Mniejszości Narodowych w Puńsku, uczestniczył w Przeglądzie Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Wspólnota w kulturze” w Warszawie.

Zespół co roku uczestniczy w Hajnowskich Spotkaniach Kolędniczych, Powiatowych Przeglądach Kolędniczych czy Wojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych.
Zespół brał także aktywny udział w uroczystości z okazji 50-lecia Liceum Białoruskiego w Hajnówce, Turnieju Miast Hajnówka –Kórnik.

Skład zespołu zmienia się co roku i będzie się zmieniał. W obecnym składzie występują uczennice klas I-IV. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu.

W repertuarze zespołu znajdują się współczesne piosenki białoruskie, pieśni folklorystyczne z Podlasia, poezja śpiewana i piosenki polskie.

Dziewczęta, absolwentki, chętnie zaglądają na zajęcia Zniczki, a dwie wybrały drogę muzyczną : jedna skończyła wychowanie artystyczne w Olsztynie, druga studiuje w Akademii Muzycznej w Białymstoku

Back to top